12 mei, 2026
Blijven vooruitgaan
Op 9 mei hielden we onze jaarlijkse Algemene Vergadering. Een belangrijk moment om terug te kijken, de situatie binnen de industrie te begrijpen en vooral beslissingen te nemen met het oog op de lange termijn.
Een uitdagende context die ons model versterkt
2025 was opnieuw een bijzonder complex jaar voor de fietsindustrie. Overaanbod, promotiedruk en de noodzaak om snel liquiditeit te creëren hebben grote delen van de sector richting strategieën geduwd die marges hebben aangetast en de duurzaamheid van veel projecten onder druk hebben gezet. In deze context voelen wij ons gesterkt in ons model.
Al jaren verdedigen we een manier van werken die gebaseerd is op langetermijnvisie, het beschermen van waarde, nabijheid tot de distributie en het opbouwen van duurzame relaties binnen het hele ecosysteem. Juist in momenten als deze wordt de waarde van die visie duidelijk. Ook in 2025 zijn we blijven investeren in innovatie, productontwikkeling en differentiatie, zonder mee te gaan in dynamieken die de toekomst hadden kunnen schaden.
Daardoor hebben we het boekjaar kunnen afsluiten met een beperkte omzetdaling van 2,3% ten opzichte van 2024 en met minimale impact op de marges. Onze resultaten blijven daarmee in lijn met het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Los van de cijfers weerspiegelt dit resultaat de volwassenheid en kracht van een project dat met overtuiging is opgebouwd. We verwachten bovendien dat de komende jaren uitdagend zullen blijven, maar juist in zulke omstandigheden voelen wij ons het meest competitief: in scenario’s die discipline, aanpassingsvermogen en een duidelijke visie vereisen op waar we verder aan willen bouwen.
Innoveren om ons te blijven onderscheiden
Dit jaar hebben we nieuwe ontwikkelingen en platforms geïntroduceerd die erkenning kregen van enkele van de belangrijkste onafhankelijke media binnen de industrie. Maar wat wij echt verdedigen, gaat verder dan productlanceringen alleen: in een markt waarin producten steeds meer op elkaar lijken, zit het verschil ook in hoe je dingen doet en in de verbinding tussen wat je zegt en wie je werkelijk bent. Daarom blijven we investeren in eigen capaciteiten, technologie, productie en producten die een duidelijke visie op wielrennen weerspiegelen.
Impact komt niet achteraf
Tijdens de Algemene Vergadering presenteerden we ook ons nieuwe Impact Plan. Voor de coöperatie is impact niet iets dat losstaat van de business of pas achteraf ontstaat. Het maakt deel uit van de manier waarop we beslissingen nemen, investeren en aan de toekomst bouwen. Als coöperatie geloven we dat waarde creëren altijd gepaard moet gaan met verantwoordelijkheid tegenover mensen, de regio en toekomstige generaties.
Vandaag telt Orbea al meer dan 1.000 medewerkers. In de afgelopen vijf jaar hebben we het aantal gecreëerde banen verdubbeld, waarvan bijna 80% in Baskenland. Daarnaast blijft ongeveer 20% van onze resultaten naar solidariteits- en sociale fondsen gaan, omdat we ervan overtuigd zijn dat herinvesteren een essentieel onderdeel is van onze manier van vooruitgaan.
Een meer coherente ervaring creëren
2026 wordt een belangrijk jaar voor de coöperatie. Naast enkele van de meest ambitieuze productprojecten van de afgelopen jaren werken we eraan om de ervaring op alle contactpunten verder te verbeteren. Een van de meest zichtbare voorbeelden daarvan is de nieuwe Orbea-website, gelanceerd op 10 mei – een platform dat elke fiets, personalisatie en onze identiteit als coöperatie nog sterker in de kijker zet. Parallel hieraan blijven we onze communicatie ontwikkelen onder het concept “Draw the Line”.
Een nieuw hoofdstuk
De Algemene Vergadering stond ook in het teken van de vernieuwing van de bestuursorganen van de coöperatie. Nagore Larrabeiti, al meer dan 20 jaar onderdeel van Orbea en sinds 2012 financieel directeur, werd verkozen tot nieuwe voorzitter van de coöperatie.